Tog Den Won Po Czongtul Rinpocze urodził się w tybetańskiej rodzinie w północnych Indiach w Himachal Pradesz w 1967 roku.

Dziecięce imię, Namgyal Wangdhu, otrzymał od opata klasztoru Jungdrung Ling, który poprosił opata klasztoru Menri, Jego Świątobliwość Menri 33-go, zaopiekować się małym chłopcem. Opat Jungdrung Ling powiedział że Czongtul Rinpocze jest reinkarnacją lamy, który był duchowo związany z obydwoma opatami w poprzednim wcieleniu i może być bardzo przydatny w utrzymaniu linii przekazu Bon. Wtedy Czongtul Rinpocze był dwuletnim chłopcem.

W wieku 7 lat, Czongtul Rinpocze wstąpił do klasztoru Menri w Dolanji. Trzy lata póżniej, Jego Świątobliwość powierzył mu stanowisko Opiekuna Domu Strażników, „Drupkhang am Czod”. Przez dwa kolejne lata Czongtul Rinpocze wykonywał tradycyjne praktyki dla Strażników Bon.

Kiedy Czongtul miał trzynaście lat, Jego Świątobliwość Menri Trizin rozpoznał w nim reinkarnację Tog Den Won Po Sherab Tenpai Gialtsena. A Ku Tog Den Won Po był jednym z nauczycieli Jego Świątobliwości w Tybecie.

A Ku oznacza - Wielki Nauczyciel Mnich,

Tog Den - oznacza Wielki Praktykujący Dzogczen,

Won Po oznacza - Lider.

Mając 14 lat Czongtul Rinpocze wstąpił do Szkoły Dialektyki Bon w klasztorze Menri, gdzie studiował Sutrę, Tatrę i Dzogczen, astrologię, literaturę i inne przedmioty. Tam otrzymał wszystkie nauki, przekazy i inicjacje Bon od Jego Świątobliwości Lungtok Tenpai Nyima i Lopona Tenzina Namdaka Rinpocze.

W wieku 16 lat Czongtul Rinpocze był powołany na wysokie stanowisko Przewodniczącego Praktyk Modlitewnych w klasztorze Menri, które piastował przez 6 lat.

W 1990 r. Czongtulowi został przyznany tytuł Gesze, najwyższy tytuł edukacyjny w Tybecie.

W 1994r. w Menri, odbyła się wielka uroczytsość poświęcona intronizacji Czongtula Rinpocze, podczas której Jego Świątobliwość nadał mu obecne imie i poprosił o objęcie stanowiska w szkole Dialektycznej Bon. Tak w wieku 27 lat Czongtul Rinpocze przyjął obowiązki jednego z dwóch nauczycieli Szkoły Dialektycznej Bon klasztoru Menri, które pełnił przez kolejne osiem lat.

W 1988r. Czongtul Rinpocze został pierwszym Sekretarzem Jungdrung Bon Centrum, uważanym za główną siedzibę religii Bon. Rok później przyjął dodatkowe obowiązki Prezesa Fundacji Dzieci Bon, która miała pod swoją opieką około 300 małych mnichów.

W 1996r Czongtul Rinpocze asystował Jego Świątobliwości w podróży do Tybetu. Podczas tej wyprawy odwiedzili 23 klasztory, łącznie z klasztorem Chong Tsang, który był rodzinnym klasztorem Czongtula Rinpocze podczas poprzedniego wcielenia. Obecnie Czongtul Rinpocze jest opatem klasztoru Chong Tsang w Amdo Sierpa w Tybecie, oraz założycielem Centrum Dobroczynnego Dzieci Bon, które opiekuję się sierotami i dziećmi z biednych rodzin bonpo.

Od 1997 r. Czongtul Rinpocze często podróżuję, towarzysząc Jego Świątobliwości Menri 33-mu, w wyjazdach do Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Ostatnie dziesięć lat Czongtul Rinpocze naucza w Europie i Ameryce Północnej.

Pierwsza wizyta Czongtula Rinpocze w Polsce odbyła się w 2004 r.

Wydarzenia

Praktyka Ngo Trod – Towarzyszenie umierającemu i obcowanie ze śmiercią (cz. I) 


Zapraszamy na pierwszą część trzyletniego kursu, który poprowadzi nauczyciel tradycji Jungdrung Bon - Tempa Dukte Lama.

Więcej…

Niebieski Dzam Ba Lha 

Chongtul Rinpoche oraz Związek Tybetańskiego Bon Sa Trik Er Sang zapraszają wszystkich chętnych do udziału w naukach "Niebieski Dzam Ba Lha". 

Więcej…

Uzdrawianie z Sipi Dzialmo, Matką Wszechświata

Chongtul Rinpoche oraz Związek Tybetańskiego Bon Sa Trik Er Sang zapraszają wszystkich chętnych do udziału w naukach: Uzdrawianie z Sipi Dzialmo, Matką Wszechświata.

Więcej…

 Tempa Dukte Lama udzieli nauk "Dziesięć Doskonałości" - część II

W dniu 14 i 15 kwietnia Tempa Dukte Lama będzie kontynuował nauki rozpoczęte w ubiegłym roku - "Dziesięć Doskonałości". Dziesięć Doskonałości to najważniejsza praktyka na ścieżce współczujących istot. 

Więcej…

Geshe Dawa Dhargye został 34. opatem klasztoru Menri

1 stycznia 2018 roku nowym 34. opatem klasztoru Menri, głównego klasztoru tradycji Bon został wybrany Geshe Dawa Dhargye. Odtąd będzie nosił tytuł 34th Menri Trizin.

Więcej…

UZDRAWIANIE Z MATKĄ WSZECHŚWIATA - SIPE DZIALMO

Chongtul Rinpoche oraz oraz Związek Tybetańskiego Bon Sa Trik Er Sang zapraszają wszystkich chętnych do udziału w naukach:
UZDRAWIANIE Z MATKĄ WSZECHŚWIATA - SIPE DZIALMO

Więcej…

 Tempa Dukte Lama udzieli nauk "Dziesięć Doskonałości"

Dziesięć Doskonałości to najważniejsza praktyka na ścieżce współczujących istot. Jej podstawą jest rozpoznanie współzależnej natury wszystkich istot.

Więcej…

Już w kwietniu zapraszamy na nauki Chongtula Rinpocze „PHURBA”

Phurba jest najwyższym jidamem w Tradycji Bon. Odgrywa on fundamentalną rolę w rozwoju osobistej mocy, a tym samym w osiąganiu wytyczonych celów.

 

Więcej…

Chongtul Rinpoche udzieli nauk dzogczen "Złota igła"

Drodzy Przyjaciele i sympatycy Bon!

Z radością informujemy, że już wkrótce po raz kolejny będziemy gościć Chongtula Rinpoche.

Tym razem Rinpoche udzieli nauk dzogczen "Złota igła".

Więcej…

Po raz pierwszy gościliśmy w Polsce Tempa Dukte Lamę

W czerwcu 2016 r. po raz pierwszy gościliśmy Tempa Dukte Lamę, który przekazał nauki "Esencja Serca Sierab Cziammy" (Heart Drop of the Loving Mother). 

Więcej…

J.Ś. Lungtok Tenpei Nyima udzielił Nauk Dzogczen z cyklu Ah-Tri

W dniach 27-30 maja 2016 roku w New Jersey (USA) Jego Świątobliwość Lungtok Tenpei Nyima udzielił Nauk Dzogczen z cyklu Ah-Tri. Było to już czwarte odosobnienie w Ameryce Północnej, które poprowadził Jego Świątobliwość.

Więcej…

Nauki “Esencja Serca Sierab Cziammy”. Tempa Dukte Lama z pierwszą wizytą w Polsce.

Zapraszamy wszystkich na nauki “Esencja Serca Sierab Cziammy”, Miłującej Matki, która jest żeńskim Buddą miłości i mądrości. To praktyka, która połączy nas z naszą pierwotną zdolnością do nieuwarunkowanej miłości i troski w stosunku do innych i do siebie. Prawdziwe jakości Miłującej Matki są w nas od nie mającego początku czasu i będą tam na zawsze. Dzięki tej praktyce możemy rozpoznać te jakości w sobie i odmienić nasze życie na piękniejsze i pełne światła.
 

Więcej…

18033 rocznica urodzin założyciela Bon, Tonpy Shenraba Mi Woche

22 lutego 2016 roku to zgodnie z księżycowym kalendarzem tybetańskim piętnasty dzień pierwszego miesiąca roku małpy, pełnia księżyca. Jest to błogosławiony dzień – przypada 18033 rocznica urodzin założyciela Bon, Tonpy Shenraba Mi Woche.
 

Więcej…

Nauki Chongtula Rinpoche w Warszawie “Praktyka Czerwonego Garudy”

Z radością informujemy, że już wkrótce po raz kolejny będziemy gościć Chongtula Rinpoche. Tym razem Rinpoche udzieli nauk o Czerwonym Garudzie.

Praktyka Czerwonego Garudy generuje i wzmacnia więź z potężną energią ochronną, dzięki której możemy skutecznie i ze współczuciem ujarzmiać wiele destrukcyjnych energii płynących ze środowiska, a także choroby fizyczne i duchowe zakłócenia, które destabilizują umysł.

Więcej…

Nauki Chongtula Rinpoche w Polsce „9 Praktyk Wstępnych” - Ngon Dro Bum Gu


Pod koniec stycznia  po raz kolejny będziemy gościć Chongtula Rinpoche. Tym razem otrzymamy wskazówki kluczowe zarówno dla osób rozpoczynających praktykę medytacyjną, jak i osób dobrze zaznajomionych z tą metodą, wciąż jednak otwartych na większą możliwość ustabilizowania umysłu.

Więcej…